Malawi - politická oběť upíří pověsti

18. srpna 2007 v 0:52 | Míša |  Upíři v médiích

Malawi - politická oběť upíří pověsti

V sobotu, 11. ledna 2003 posláno: 8:35 AM EST
BLANTYRE, Malawi (v Africe - pozn. překladatele) (Reuters) - Stovkami rozhněvaných Malawianů byl minulou středu pronásledován ze svého domu a následně i kamenován starší politik. Lidé ho obviňovali z ukrývání upírů.
Blantyrský městský správceEric Chiwaya, člen vládnoucí strany Spojená demokratická fronta (United Democratic Front - UDF - pozn. překladatele), byl zatím poslední obětí bizarní pomluvy, že se zdejší vláda předem domlouvá s upíry na shromažďování lidské krve pro mezinárodní humanitární agentury.
Útočící dav mu zanechal bolestivé rány na tváři i těle. Z nemocniční postele novinám Reuters řekl, že ho ten zástup vítal házenými kameny a dalšími nebezpečnými věcmi, skandujíc "upír" a hrozíc mu zabitím.
Chiwaya řekl, že věděl, o politických oponentech, kteří se k útočníkům přidali. Pravděpodobně se snažili zdiskreditovat jeho i stávající vládu.
Pověsti o upírech přiměly několik členů civilní stráže v posledních týdnech k útokům na podezřelé ze spolupráce s upíry či přímo z upírství, a to i navzdory pokusům úředníků šíření pomluv zastavit. Jeden muž ukamenováním zemřel a tři duchovní byli napadeni rozhněvanými vesničany na jihu oblasti s odůvodněním, že propadli upírským praktikám.
Politické napětí v Malawi je již velmi silné. Pokusy prezidenta Bakiliho Muluziho o udržení se na svém místě po další pětiletý termín již zažehly protesty, zatímco mnoho lidí čelí v oblastech potravinové krize hladu a s tím spojené smrti.
__________________________
Postřeh odjinud:
Malawi se s "upířími problémy" potýká cca již od konce roku 2002. Dne 19. 1. 2003 byl zatčen rozhlasový reportér, který vpustil do vysílání tvrzení muže, jenž zahrnovalo popis toho, jak ho napadl upír. K zatčení došlo proto, neboť prezident Muluzi nařídil zavřít každého, kdo by šířil nepravdivé zprávy s úmyslem vyprovokovat občanské nepokoje. Otázku, jak nepravdivé tyto zprávy jsou, již nechám na vás. Jak to v Malawi vypadá v současnosti a kdy či zda vůbec se přestalo o upírech mluvit bohužel nevím. Nějaké informace o Malawi, nikoliv však o upírech lze najít zde.

ZDROJE:
Text - Cnn.com a Postřeh odjinud: Rozhlas.cz
Překlad - Můj vlastní ©
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama