Upíři čili ... - RŮZNÁ POJMENOVÁNÍ PRO UPÍRA A JEJICH PŮVOD

17. srpna 2007 v 17:59 | Míša |  Cizí články
RŮZNÁ POJMENOVÁNÍ PRO UPÍRA A JEJICH PŮVOD
Poněvadž víra v upírství doznala největšího rozšíření mezi národy slovanskými, obrátíme především k nim svůj zřetel.
U Bulharů potkáváme se s názvy : vampir, vapir vepir, vupir, též krvnik, u Srbů : vampir, lampir, lapir, apir, apirina, mrtva nesreca, u Poláků : vampir, upior, upierzyca, též martwiec, mertwiec a wieszezy, u Malorusů : vampyr, vepyr, vopyr, opyr, upyr, opir, uper, upyř, u Bělorusů : upir, u Rusů : vampir, upir, upyr a obyr, též oboroten, u Slovinců : védomec, též pijavice, na Černé Hoře a v Hercegovině : tenac, tejnac nebo lorko a orco, v Dalmácii : kozlak.
Podle nejrozšířenějšího mínění nutno odvoditi slovo upír,, které ve všech slovanských jazycích převládá, od tureckého "uber" což značí čarodějnici.
U Novořeků se nazývají upíři brukolaki, což by nasvědčovalo jejich příbuzenství s vlkodlaky. U Srbů a Chorvatů se skutečně "vukodlaci" ztotožňují s vampiry, poněvadž se tito mohou proměniti ve vlky. Věří, že vukodlaci vstávají z hrobů a moří lidi, pijíce jim krev. Na Kretě se nazývají upíři všeobecně katachanas či katakani, od řeckého "kata" = dolů, nob "kató" = dole a slovesa "chajnó" = otevírám, zejména ústa, aby něco pohltila.
Německé pojmenování Vampir neb Vampyr snažili se někteří odvoditi od hebrejského "dham" = krev a staroněmeckého "byren" nebo "beiren" = dychtivě chtítí, jiní zase od řeckého "haima" = krev a slovanského "píti". Jiné německé názvy pro upíra jsou : Nachzehrer v Braniborsku, Blutsauger v Prusku, Gierfrass v Pomořansku a Wilis či Willis jest název pro nevěsty, zemřelé před svatbou, které lákají mladé hochy k tanci, při němž se tito skácejí mrtví.

ZDROJE:
Obrázek - www.google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama