Upíři - máme se jich ... Část 2.

17. srpna 2007 v 22:17 | Míša |  Cizí články
Pití krve nestačí, chce to transfuzi!
Očitých svědectví o nejrůznějších krvavých praktikách je sice v historii dost, přesto ale vědci dlouho nemohou upírům přijít na zoubek. Až příchod moderní medicíny všechno mění. Světlo do legend se poprvé snaží přinést v roce 1728 Němec Michael Ranft ve své knize "De masticatione martuorum in tumulus". Jako příklad si bere příběh Petera Plogojoviće."Tento odvážný muž zahynul náhlou nebo násilnou smrtí. Jeho odchod může vyvolat různé představy, hlavně u blízkých lidí. Náhlá smrt zavdá v rodinném kruhu důvod k nedůvěře. K té se přidá zármutek, který přinese melancholii. Ta plodí nepokojné noci a děsivé sny. Ty oslabí ducha i tělo, a pokud to člověk nepřekoná nastává smrt." Tak Ranft vysvětluje náhlou smrt Plogojovićova syna.
Někteří soudobí vědci však upírství připisují na vrub vzácné chorobě, zvané porfyrie. Tento termín označuje metabolickou poruchu krve, která způsobuje nadměrný úbytek železa v těle. Nemocní jsou mimořádně citlivý na světlo - pobyt na slunci jim způsobuje abnormální pigmentaci, nadměrný vývoj ochlupení a červené nebo hnědočervené zbarvení zubů. Rty a dásně tuhnou a zuby proto působí výrazněji. Tím vzniká dojem vlčí tlamy.
V minulých stoletích takový nemocní často žili pouze v noci, toulali se po lesích a stranili se lidí. V klidném stavu je jejich pokožka mrtvolně bílá a hebká - absolutně bledý obličej upírů také zdůrazňují téměř všechny staré legendy.
Navíc - podle výzkumů je pro člověka nemocného porfyrií smrtelně nebezpečný česnek. Obsahuje totiž látku, která podporuje příznaky nemoci. Ve chvíli, kdy lidé tuto poruchu začnou konečně chápat jako nemoc, pokoušejí se ji poměrně logicky léčit tím, že pacienta nechávají pít krev. Později je však tato teze vyvrácena a dnes se nemocným podávají transfuze. To vede k nápadu, že legendy o upírech mohou souviset právě s touto nemocí.
Další z vysvětlení upírství je založeno na stavu mysli. Psychologové prohlašují, že existuje duševní choroba zvaná klinické upírství, kdy je člověk posedlý pitím krve ze zvířat a lidí.

Že by mrtvola zrovna posnídala….?
Upírství tedy mohou mít na svědomí choroby duše i těla. Jenže jak příbuzní v dřívějších dobách mohli po otevření hrobu vysvětlit fakt, že se těla jejich blízkých v průběhu let nerozložila! Mrtvá těla navíc často nesla jasné známky upírství - vyrostly jim vlasy a nehty, těla se zvětšila a okolo úst byly patrné stopy krve.
I s tím si moderní medicína ví rady. Rozpad mrtvoly závisí na mnoha faktorech. Mezi hlavními je složení a teplota půdy, kde je nebožtík pochovaný. Když se mrtvý rozkládá, jeho tělo opouštějí nejrůznější plyny a krev. Tyto plyny se nahromadí v těle a snaží se uniknout pryč. To způsobuje, že tělo vypadá kypré, vypasené a zdravě růžové. Změny jsou patrné tím spíš, byla-li osoba během života bledá nebo hubená. To dokazuje případ Arnolda Paolea, který podle sousedů po otevření rakve vypadá lépe než zaživa.
Bez větších problémů si moderní vědci poradí i s vysvětlením zdánlivého růstu vlasů, zubů a nehtů. Po smrti se odhalují kořínky vlasů a dásně ustupují. Vypadá to, že mrtvý je stále naživu a rostou mu vlasy i zuby.
Podobně jako s plyny je to i s krví. Ta se také snaží opustit tělo a využívá k tomu všechny lidské otvory. Vytéká proto často z úst a z nosu. To může vyvolávat dojem, že mrtvola zrovna čerstvě posnídala…

Upíři se nevyhýbali ani česku
Čelákovice
- při výkopech v roce 1966 byl u obce nalezen hrob se 14 kostrami, které nesly znaky protiupírských opatření - nejčastěji zabodané kůly do srdce. Některým byla tato operace provedena ještě zaživa.
Staré Město - traduje se legenda, že v dobách Velké Moravy žil na území dnešního Starého Města Velký Vampýr, se kterým svedli místní sedláci boj a uvěznili ho v hrobě. Odsekli mu hlavu a do srdce mu vrazili bodec. Tento hrob byl údajně nalezen při vykopávkách i se všemi popsanými skutečnostmi. Koster tam bylo více a zajímavé na nich je, že prý měly nadměrně vyvinuté špičáky. Někteří mtrví měli špičáky dokonce vytrhané.
Lahovice - některá protiupírská opatření byla nalezena i v raně středověkém pohřebišti v Lahovicích u Prahy, které zkoumala archeoložka Zdeňka Krumphanzlová v letech 1955 až 1960.

ZDROJ:
Text - časopis Epocha a insane.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama