Září 2007

Vlad Drákula - Anketa

20. září 2007 v 20:32 | Míša |  Ankety

Mám takový problém. Tento muž je zmiňován v mnoha knihách, článcích či diskusích o upírech, jenže je tu pořád jedna neznámá. A upřímně, pro mě snad i větší než to, byl-li upírem. Jak jsem si tak ty výše zmíněné literární počiny četla, narazila jsem na krásnou řádku číslic. Nejdřív jsem se v Knize Nosferatu (a taky její části přepsané na internet) dočetla, že byl Vlad IV., hned v diskusi u toho článku (ale i jinde) se oháněli Vladem III., pak jsem se dostala k článku ve Světovém atlasu záhad, kde povýšil na Vlada V. a teď právě čtu internetový článek z časopisu Pevnost od Jenny Nowak, kde píše o Vladu II. Takže, který to teda byl?


Ektoplazma

18. září 2007 v 19:29 | Míša |  Skuteční upíři nebo přízraky?
Ektoplazma
Tato fotografie byla vyfocena v roce 1959 v severní Damen Ave. Je na ní skutečná dívka stojící na schodech a divná mlha - stejná mlha také jakoby vychází z (nebo do) oblasti dívčina žaludku. Nějaké části jsou průsvitné zatímco jiné se zdají matné. Může se jednat o fotografii ektoplazmy produkované žijící osobou. Ztělesnění myšlenky.
Má pozn.: Nedávno jsem dočetla knihu o upírech. Mimo jiné se zabývala i těmi astrálními. Psalo se v ní, že se tyto bytosti na své oběti napojují jakýmisi "úponky". Tak mě napadlo, co když jde o takovou bytost?

Lidská upírka?

17. září 2007 v 18:50 | Míša |  Zážitky
Tento příběh byl uveřejněn na blogu (viz. zdroj) jehož autorka ho zařadila do rubriky, z jejíhož názvu vyplývá, že ho považuje za pravdivý. Já ho neodsuzuji, ale ani plně neuznávám, neboť důvěra je drahá věc, která se jen tak nerozhazuje. Tedy čtěte:
Dlouho mi trvalo si to připustit...a stále ještě váhám zda-li nejsem blázen či obětí krutého žertu.Teď,když jsem se smířila s nějakými fakty,nerada bych se zase přesvědčovala o opaku,jak už to jednou bylo.Připustila jsem si,právě před pár dny,že nejsem člověk.Trvalo mi to dlouho.Dva roky.Respektive...bylo mi to jasné,ale...nevěřila jsem,že je to možné,že je to pravda.Koneckonců,byla jsem ještě hodně mladá.Bylo mi čtrnáct,kdy jsem poprvé ochutnala lidskou krev.Dnes bych to přirovnala k orgasmu..výbuch,příval slasti.Něco,co bych si nechala líbit už na věky.Dal mi napít jeden kamarád,však od té doby již se mnou nechtěl mít nic společného.Měl mě za cvoka.Ani se mu nedivím...Odmala jsem byla fascinována tímto tématem.Odmala jsem nějak tušila že všechno není jak se zdá a mnoho z nás má více tváří.Když se pak udála ona příhoda,nějak jsem pochopila či mi začalo svítat.Vydala jsem se na cestu.Hledala jsem až jsem našla pravdu.Našla jsem mnoho lidí,kteří udělali to co já,ale už nikdy nepřestali.Našla jsem spoustu informací v knihách a pomocí internetu.Našla jsem sebe a sobě podobné,našla jsem ty,kteří by měli být moje nová rodina.Ale pak se ve mě něco zlomilo.Není to ubližování lidem?Není to něco špatného,není to proti morálce?Moje dětská hlava ještě nedokázala všechno pochopit.Celou dobu,celých těch několik let jsem to věděla ale namlouvala si,že jsem člověk.Je to totiž skutečně snažší být člověkem.Hrála jsem si tedy na čarodějnici a všecho "špatné" vampýrské jsem v sobě potlačovala.Nakonec jsem si přišla ještě hrdá na to jak jsem silná a statečná,že to dokážu ,a že nepodlehnu té rudé vášni.Vydržela jsem to skutečně dlouho.Ale nyní,když už jsem starší vidím dál než jen z okna v mém pokoji.Poté co se u mě začaly objevovat ony vize pociťuji nějaké nutkání.Objevit v sobě to,co jsem kdysy ztratila.Nyní si myslím,že je to můj poklad.Moje jízdenka na věčnost,moje naděje na život jiný než má většina duší na téhle zemi.Nyní to chci a dosáhnu toho.Vzpomínám čím dál častěji na to,jaká slast to byla,když jsem pila krev...chci to zase,ach,opět se mi chvějí ruce,když teď na to myslím...nemohu psát...mám hlad...chci lovit,chci se rozběhnou do davu a vybrat si svou kořist...nechci dar z milosti,pár deci v ampulce...chci zabít,vidět jak z mojé kořisti stříká krev a chci vidět ten děs v očích...a pak pít...a pít...
Můj komentář: Že existují lidé hrající si na upíry není novinkou, pokud je však toto vyprávění pravdivé, je mezi těmi z článku Když si hraju na upíra... a případnou pisatelkou tohoto článku (a jí podobnými) rozdíl více než velký. Je zajímavé, že někteří lidé jsou "fascinováni" krví jako skuteční upíři. Tito lidští upíři mají k opravdovým jistě blíž, než ti z obrázků u již zmíněného článku.

Podivné probuzení

12. září 2007 v 21:57 | Míša |  Zážitky
Tento příběh byl uveřejněn na Záhadách a Mystériích a autorka si stojí za jeho pravdivostí. Já ho neodsuzuji, ale ani plně neuznávám, neboť důvěra je drahá věc, která se jen tak nerozhazuje. Tedy čtěte:
Vzbudilo mne ve tři hodiny ráno šeptání, které bylo čím dál hlasitější a přidávalo se čím dál více hlasů... Když jsem strachy opatrně otevřela oči, tak mne po celém těle drželo mnoho průhledných rukou.

Snažila jsem se vykřiknout, abych tím vzbudila o pár metrů dál spícího bratra, ale najednou jsem pocítila strašně silný tlak na hrudi a nemohla jsem se hýbat. Něco mě dusilo a přikovávalo k loži. Když už jsem se dusila tak, že jsem propadla panice, tlak najednou ustal a šeptání také...

Byla jsem vyděšená. Už je to dvanáct let, co se to stalo, ale pokaždé, když si vzpomenu, tak mi ještě dnes běhá mráz po zádech.

Autor: LauraBetrix
Vydáno: 12. 9. 2007
Můj komentář:
Mohlo by se jednat případ útoku astrálního upíra.

Chupacabra

5. září 2007 v 20:54 | Míša |  Upíři v médiích

Text 1:
Chupacabra - portorický démon s křídly

Již více než sto let je z ostrova Portoriko hlášeno pozorování záhadného tvora. Lidé z něj mají mimořádný strach a jsou zjištěny i případy zaútočení tvora na člověka. Zoufalí vesničané nacházejí svá domácí zvířata mrtvá bez kapky krve. Je velice zajímavé, že útoky tvora přicházejí takzvaně ve vlnách.
Před dvaceti lety nacházeli zvířata s vytrhanými vnitřnostmi a pozorováný tvor byl charakterizován jako chlupatý hominoid připomínající sněžného muže avšak vysoký pouze 1,2 až 1,5 metru. Barva chlupů byla hnědá nebo černá. Tvor se neživil pouze krví, protože svědkové viděli pár těchto tvorů plenit banánovníky. A jeden muž se je snažil výstřelem usmrtit, ale bez jakéhokoliv účinku. Pouze jednou se prý podařilo tvora vyfotografovat a snímek se objevil v časopise Enigma. Ovšem fotografie příliš neodpovídala popisu tvora a pro svoji nejasnost nebyla dobře přijata odbornou veřejností.
Popis vzhledu Chupacabry z posledního období je však poněkud bizardnější - má kulatou hlavu s černýma očima mandlového tvaru, útlou čelist a malá ústa. Obličej je tmavě šedý a ostatní tělo má pigmentaci jako chameleon. Jeho barva se měnila od purpurové, přes hnědou do žluté. Tolik pan Torres s bratrem, který se s tvorem setkal 26.března 1995.
1.listopadu 2000 publikovali dva Nikaragujské deníky snímky mrtvého tvora, s tím že jde o "chupacabras." Byl údajně zastřelen Jorge Luis Talaverou, ovčákem kterému napadal stáda. Tento tvor byl zkoumán zoologem Giocondou Chevezem, ovšem nic bližšího, kromně bizardního popisu, nebylo oznámeno. Mrtvola prý byla předána místní universitě k dalšímu prozkoumání. Na internetu se sice objevili fotografie z údajné pitvy a i kostra tvora, ale o jejich pravosti nejsem zcela přesvědčen. Ostatně, jde o poměrně starou událost a nic nového k případu publikováno nebylo.
Současně bych rád upozornil, že by mohlo jít také o tvora přezdívaného "ďábel s New Jersey". Ten byl pozorován od 17.ledna 1909 do 22.ledna 1909 ve dvaceti amerických městech. A jeho výška byla udávána mezi 1,5m - 1,8m.
Tyto dosti nejasné fotografie pochází z Hermosilloi v Mexicu.
___________

Z Blesku text 2:

Objevili mrtvolu upíra?

Příšera, o které dosud jen vyprávěly americké legendy.
Netvor známý jako 'Chupacabra ', který svým obětem vysává krev jako upír. Nyní v Texasu objevili tři mršiny naprosto neznámého zvířete nedaleko farmy, kde prý zvířecí upír řádil.
Philis Canion, která se věnuje lovu a farmaření, říká: "Na farmě jsem našla 26 takřka nedotčených mrtvých těl slepic zcela bez krve. To obludné monstrum, které jsme našli, proto musí být Chupacabra!"
Jedné z nalezených mršin proto odřízla hlavu a předala na analýzu DNA. Chupacabra je zcela bez chlupů a z tlamy jí trčí 'upíří zuby'.
Canion tvrdí: "Jde o křížence dvou nebo tří druhů, mezi jiným i vlka." Zvěrolékař Travis Schaar, který mršinu viděl, pochybuje:
"Mezi divokými psy je tu rozšířená prašivina, která je zbavuje srsti, takže vypadají jako nějaké zombie. I tato Chupacabra může být jedním z nich. Počkáme ale na testy DNA."
Autor: INT, alf (5. 9. 2007)
______________________
Proč chupacabru dávám sem? Důvod je prostý, s upíry má malou podobnost, ale má.
***
Na stránkách CNN jsem našla jedno video. Nejsem si jistá, ale nejspíš pojednává právě o tomto případu. Pro zájemce je ke shlédnutítady:
Goatsucking devil in disguise?. Jenom se nevím proč nezobrazuje hned, první tam běží něco jiného.

Highgate Vampire - Některá pozorování

3. září 2007 v 10:33 | Míša |  Cizí články
Highgate Vampire
Roku 1963 se dvě šestnáctileté dívky z kláštera vraceli v noci domů. Byly předtím na návštěvě u přátel v Highgate Village. Jejich cesta vedla dolů uličkou Swain kolem hřbitova. Nemohli uvěřit vlastní očím. Když procházely kolem severní brány hřbitova, zahlédly u cesty za ní jakoby těla mrtvých vycházela ze svých hrobek.
Další incident o nějaké týdny později zažil pár, který šel též dolů po uličce Swain. Žena zahlédla, jak se něco šeredného vznáší za železnými mřížemi brány. Její snoubenec to také viděl a oba stály jako zamrzlí zírajíc na to po dobu několika minut. Výraz tváře toho tvora, stejně jako on sám, budil absolutní hrůzu.
Brzy i jiní vidli stejný přízrak, jak se vznáší podél cesty za bránou, která je z obou stran obklopena náhrobky, dokud nezmizel v temnotě. Někteří ze svědků napsali do místní noviny, aby sdíleli svou zkušenost. Často se také nacházela mrtvá zvířata zbavená krve. Velmi brzy byl tvor popisován jako upír.
V roce 1971, několik let po mnoha publikovaných pozorování upíra, tvrdila mladá dívka, že byla skutečně napadena upírem v uličce u hřbitova. Vracela se domů v brzkých ranních hodinách, když ji náhle s hroznou silou hodila na zem vysoká černá postava. V tu chvíli zastavilo nějaké auto, aby jí pomohlo a upír "zmizel" v záři předních světel.
Řidič ženu odvezl na policejní stanici. Byla otřesená, ale utrpěla naštěstí jen odřeniny na rukou a nohou. Policie ihned provedla v oblasti napadení důkladné pátrání, ale nenašla žádné vysvětlení incidentu. Ještě více na záhadnosti příhodě přidala skutečnost, že tam, kde upír zmizel, byla cesta lemována 12 stop vysokými zdmi.
Další zajímavý případ je muže, který byl hypnotizován něčím/někým na hřbitově. Šel jednou k večeru na hřbitov. Jakmile začalo ubývat světla, rozhodl se odejít, ale úplně se tam ztratil. Jelikož nebyl pověrčivá osoba, chodil klidně kolem zdí a hledal bránu. Náhle si povšiml něčeho za ním. Otočil se stal se "hypnotizován strachem" z vysoké tmavé postavy upíra, která tam stála. Tak moc se bál, že stál nehybně ještě několik minut po upírově zmizení. Později vypověděl, že to skoro bylo jako by ho neochromil jen strach, ale i nějaká neznámá síla.
Teorie Davida Farranta je anglicky k přečtení zde: Highgate Vampire-Fact or Fiction.

Vampirolog Montague Summers

3. září 2007 v 10:32 | Míša |  Vampirologové a lovci upírů
Montague Summers
Augustus Montague Summers (10. duben 1880 -10. srpen 1948 ) byl výstřední anglický spisovatel a kněz. Je známý hlavně díky anglickému překladu Kladiva na čarodějnice, Malleus Maleficarum, a několika studiím věnovaným čarodějnicím, upírům a vlkodlakům, ve které všechny věřil.
Další informace v angličtině zde a zde.

Upír podle lovce Seána Manchestera - Můj článek! ©

2. září 2007 v 16:02 | Míša |  Vampirologové a lovci upírů
Upír podleSeána Manchestera:
Tento muž se nezapře. Jako lovec upírů a také jako reverend má na upíry jasný názor. Těla mrtvých prý posedli jacísi démoni, kteří zapříčiňují, že se ony pohybují a chovají se prostě jako upíři. A tímto si ospravedlňuje i jejich sprosté zabíjení. Nemůžete prý zabít mrtvolu. Pokud upírovi vrazí do srdce kůl, jen tak prý vyžene z těla onoho démona, který se vrátí, odkud přišel, ale zůstane naživu, neboť ho nelze zabít.
____________________
Na základě tohoto jsem vypracovala naprosto stejnou omluvu pro upíry, kteří kdy zabili člověka. Když člověka dejme tomu vysají, nezabijí ho. Duše je přece věčná a bude žít dál! Navíc, vezmeme-li v úvahu možnost převtělování, tak tu duši vlastně také posílá tam, odkud přišla, ne?
____________________
Seán tvrdí, že upíři jsou démoni. Jako takoví tedy podle něj slouží Ďáblu.
A kde je pointa? Otec Dom Calmet ve svém Pojednání o upírech jasně píše, že "... oživení skutečně mrtvé osoby může být vykonáno jen boží silou. (s. 25) ... ... Zkrátka, máme za nepochybné, že jen Bůh může udělit život opravdu mrtvé osobě, buď silou, která bezprostředně vychází z něho, nebo prostřednictvím andělů či démonů, kteří vykonávají jeho rozkaz. (s.99-100)"
Pokud tedy zůstaneme v církevních kruzích, máme tu řečeno, že upíři vlastně slouží Bohu. Pan reverend nám tedy zabijí boží dílo, no není to tak?

Vampire Research Society Seána Manchestera

2. září 2007 v 15:54 | Míša |  Odkaziště
Vampire Research Society
Mezinárodní společnost pro pokrok v nevyvratitelném Vampirologickém a Lykanthropickém výzkumu.
Vampire Research Society má původ v roce 1967 jako odborný celek ze starší British Occult Society ~ organizace pro paranormální a okultní vyšetřování. Ta byla nakonec rozpuštěna 8. srpna 1988. Seán Manchester byl odpovědný za výzkumné oddělení upírů, které se stalo samosprávným 2. února 1970. V ten čas zahájil, stejně jako prezident BOS, permanentní vyšetřování případu Highgate Vampire z roku 1969. Trvalo to třináct let. První publikovaný popis případu (včetně počátečního objevu podezřelé hrobky a ústního vymítání) byl v knize The Vampire's Bedside Companion (Leslie Frewin, 1975; Coronet Books, 1976). První kompletní zpráva byla zveřejněna ve velmi úspěšné knize Highgate Vampire (British Occult Society, 1985; Gothic Press, 1991). Aktuální Gothic Press vydání je kompletně zrevidované a s novými ilustracemi. Konečný komentář k Highgate případu se objevil ve The Vampire Hunter's Handbook (Gothic Press, 1997)
upíři

Upír z Highgate - HIGHGATE VAMPIRE - Můj článek! ©

2. září 2007 v 15:47 | Míša |  Vampirologové a lovci upírů
Upír z Highgate - HIGHGATE VAMPIRE
V letech 1960/70 se v British Psychic and Occult Society začaly hromadit svědectví, že se v okolí Londýnského hřbitova Highgate Cemetery a i v něm samotném objevuje záhadná vysoká černá postava, někdy i s rudě zářícíma očima. Tato společnost proto poslala na místo Davida Farranta, který měl případ vyšetřit.
Farrant postavu jedné noci skutečně spatřil, a tak usoudil, že jsou zprávy pravdivé. To vedlo k tomu, že se BPOS rozhodla navázala s touto postavou psychický kontakt. Jedné noci přišli na hřbitov s mediem, ale než mohli cokoliv zkusit, objevila se policie a Farranta zatkla. Jak popisují - s kůlem a krucifixem v ruce. Kůl měl však podle svých slov k nakreslení kruhu na zemi, v němž se měla postava zhmotnit.
Byl obviněn, že vešel do Highgate Cemetery se záměrem "ulovit" upíra. Tak tomu však podle něj nebylo a obvinění nakonec stáhli.
Ačkoliv to Farrant nikdy přímo neřekl, ustanovil tisk zjevení jako plnohodnotného upíra. On jen připustil, že entita měla charakteristické rysy upíra, nebo spíše že je měla podle některých ze svědectví pozorovatelů.
David se nakonec rozhodl založit THE HIGHGATE VAMPIRE SOCIETY, která měla celý tento případ dokumentovat (a dokumentuje). Www adresa je highgatevampiresoc.uk. A stránka Farranta je www.davidfarrant.org.
Zpracováno s pomocí stránky www.simplecharlott.sblog.cz a www.davidfarrant.org.
Další, kdo se aktivně podílel na problému v Highgate je Seán Manchester, spisovatel, vampirolog, reverend, exorcista a, na rozdíl od Farranta, skutečný lovec upírů. Tvrdil tisku, že by bylo nejlepší nalézt tělo a následně ho probodnout, setnout a spálit, ale že jsou dnes tyto metody bohužel protizákonné. Myslel si, že upírem je středověký Valašský šlechtic (pravděpodobně sám Vlad Tepeš), který praktikoval černou magii. Byl prý v rakvi převezen do Anglie začátkem 18. století. Pohřbili ho na místě, ze kterého se pozděj stal Highgateský hřbitov. Prohlásil, že ho k životu probrali moderní Satanisté.
Publicita případu rostla také díky soupeření mezi ním a Farrantem, který si upírstvím postavy tak jistý nebyl. Někdy ji nazýval jednoduše duchem či přízrakem.
Manchester prohlásil, že by v pátek 13. března mohl uspořádat se svými spolupracovníky oficiální hon na upíra. To bylo během rozhovoru s ním, Farrantem a dalšími, kdo upíra viděli. Rozhovor vysílali navečer právě toho pátku. Během dvou hodin poté začala ohromná spousta samozvaných lovců z celého Londýna přelézat bránu a zdi hřbitova. To i navzdory policejní snaze zabránit tomu.
Manchester později prozradil, co dělal té noci on. Spolu s několika společníky se nezpozorováni policií dostali na hřbitov přes poškozenou zeď z části hřbitova vedle, jež se stále používá a nebyla tak moc hlídána. Pokusili se otevřít vchod do katakomby, jíž podezříval, že ukrývá upíra. Ale ať se snažili jak chtěli, nešlo to. Nakonec se tedy rozhodli slézt dovnitř skrz díru ve střeše. Samozřejmě pomocí provazu.
Uvnitř nalezli prázdné rakve. Dali do nich česnek a pokropili je i okolí svěcenou vodou (což bylo nanic, jelikož ta vodička poslední dobou rapidně ztrácí na účinnosti i na "pouhé" duchy, ale ticho, zkazili by jsme jim radost).
O něco později, 1. srpna 1970, byly nedaleko katakomby nalezeny zbytky bezhlavého a spáleného ženského těla. Policie měla podezření, že je někdo použil v černé magii (to sotva, spíš ve vymítání upířího démona ala Manchester). Brzy na to znatelně vzrostly aktivity jak Manchestera, tak Farranta. A tehdy nastala ta noc, kdy Farranta zatkla policie s křížem a kolíkem na hřbitově. Tak si také získal pověst lovce upírů, i když nevěřil, že ta bytost upírem je a chtěl ji jen vyvolat (jak tvrdí).
O několik dní později přišel na hřbitov Manchester, tentokráte však ve dne, kdy je vstup povolen. Tvrdí, že se tentokrát jemu a spol. podařilo těžké a rezavé železné dveře jiné rodinné hrobky kousek po kousku otevřít. Poté vstoupil a nechal zdvihnout masivní víko jedné rakve. Věřil, že sem byla přenesena z místa, které tehdy vysvětil a očesnekoval. Chtěl kůlem tělo v rakvi probodnout, ale jeden z jeho společníků ho přesvědčil, ať to nedělá. Nakonec neochotně víko zavřel, nechal v hrobce česnek s kadidlem a všichni ji pak opustili.
Dále tvrdí, že o tři roky později nalezl upíra (naznačuje, že toho samého) ve sklepě prázdného domu v oblasti Highgate / Hornsey. Probodl ho a zapálil.
Spor mezi Manchesterem a Farrantem zůstává velmi silný dodnes; oba tvrdí, že jsou kompetentní k vymítání zlých duchů a zkoumání paranormálních jevů; oba pohrdají údajnými odbornými znalostmi toho druhého.
Pro zájemce: Manchester si založil Vampire Research Society, jejíchž stránky naleznete na této adresa: www.gothicpress.uk
Zpracováno s pomocí stránky en.wikipedia.org.
Poznámka:
V pátek 13. také policie pozatýkala spoustu samozvaných lovců. Mezi nimi například dva jménem Simon Wiles a John White. V jejich batohu nalezli 8 naostřených kolíků.

Vampirolog Ph.D. Stephen Kaplan - Můj článek! ©

2. září 2007 v 15:18 | Míša |  Vampirologové a lovci upírů
Ph.D. Stephen Kaplan
Tento muž je znám ve více oborech. Za svého života napsal několik knih (Vampires Are,The Amityville Horror Conspiracy, ...), přičemž kniha The Amityville ... byla vydána roku 1995, kdy, krátce na to, Kaplan zemřel na infarkt.
Dále je znám jako vampirolog a hlavně zakladatel Vampire Research Center - VRC (+,- Upíří Výzkumné Středisko) v Elmhurst, New York (stát v USA). Tvrdil, že zná osobně některé upíry, a že ví o 36 upírech, kteří žijí v Los Angeles.
O VRC se toho alespoň mně nepodařilo moc zjistit, vlastně skoro nic. Nemá žádné své stránky a informace nejsou.
Snad jen adresu:
The Vampire Research Center
PO Box 252
Elmhurst, NY 11373
Ale kdo ví, jestli ještě vůbec funguje.
Lovec upírů Seán Manchester si myslí, že se jeho společnost nezabývá/nezabývala skutečnými upíry, nýbrž lidmi, kteří si o sobě myslí, že jimi jsou:
Otázka: Máte nějaký kontakt nebo spojení s americkým výzkumníkem Stephenem Kaplanem a jeho VRC?
Odpověď od Seána Manchestera: Dopisoval jsem si se zesnulým Stephenem Kaplanem během roku 1970 a poté i 1980, ale přestal jsem tehdy, co jsem mimo veškerou pochybnost zjistil, že se to Kaplanovo "Vampire Research Centre" zabývalo vampiroidism (angl. výraz pro lidi myslící si, že jsou upíři - pozn. překladatele) a ne upírstvím. Podívejte se na Vampiroidism Defined pro vysvětlení rozdílu. On ani VRC se nikdy se skutečným upírem nekontaktovaly. ... ... Zdá se, že zkoumá lidské bytosti s fanatickými osobnostními poruchami. Je to až příliš zjevné z jeho publikované práce a ještě ve výstřižcích z tisku, které čas od času VRS (Vampire Research Society - pozn. překladatele) poslal. ...
Pokud jde o mě, nevím, zda se zajímal oty lidské či opravdové upíry, ale je jeden z nejznámějších vampirologů, takže ho sem dávám.