Bela Lugosi - Můj článek! ©

4. listopadu 2007 v 14:21 |  O upírech
Béla Ferenc Dezső Blaskó
Tento muž se oficiálně narodil 20. 10. 1882 a oficiálně zemřel 16. 8. 1956. Jeho rodné město se nazývá Lugoj. Do roku 1918 bylo částí Rakouska-Uherska, dnes se nachází v Rumunsku. Nejspíše již víte, že se z menší evropské obce dostal během svého života až do USA, do Hollywoodu.
Na pomyslný žebřík vedoucí k filmu vstoupil, když začal hrát v divadle. Na jevišti se objevil již v devatenácti letech. Jakmile propukla první světová válka, dobrovolně nastoupil do vojenské služby, aby byl třikrát zraněn.
Roku 1917 začíná hrát ve filmu, zatím pod pseudonymem Arisztid Olt. Později však přijímá ono známé Bela Lugosi. Nejdříve se pokoušel působit v Maďarsku, poté v Německu, ale usadil se až roku 1922 v Americe. Tam, ač občas musel překonávat všemožné překážky, natočil mnoho filmů. Nejvíce ho proslavily role Drákuly.
Na sklonku života tento skvělý herec propadl drogám (morfiu) a musel podstoupit dlouhou léčbu v sanatoriu. V té době se jeho takřka neměnný vzhled měnil téměř ze dne na den k horšímu. Níže položená fotografie byla pořízena na zahradě onoho sanatoria. Zde pak můžete shlédnout video z roku 1955, z doby, kdy sanatorium opouštěl.
Záhada jménem Bela Lugosi
Možná se ptáte, kde je ona záhada, když vlastně vše víme. Víme kdy a kde se narodil, co ho proslavilo, kdy zemřel. Tady se ale musíme zarazit. Schválně jsem výše uvedla před slovo "zemřel" jisté "oficiálně". Nemusí být totiž vše tak, jak se na první pohled zdá.
Patříte-li ke čtenáři zajímajícímu se o vampyrismus, jistě již víte, kam směřuji. Ale pro ty ostatní. Existují dohady, že Bela svou roli upíra ztvárnil tak dokonale právě proto, že sám upírem byl (či dokonce stále je). Ano, vidíte dobře. Dnes by se dalo najít mnoho lidí, kteří tento názor zastávají. A věřte nebo ne, nejde jen o pubertální "dětičky" co chtějí být zajímavé. I mezi dospělými a i u nás se dají najít takoví jedinci. Tuto domněnku (?) navíc podporuje několik doložených faktů. Podívejme se teď na ně blíž.
Když se žena až moc snaží...
Žena se může snažit o mnoho věcí. Já však nyní narážím jen na jednu. Na snahu strávit noc (i víc) v milostném objetí Drákuly. Tedy, samozřejmě Bely. Takových žen bylo mnoho, nás však zajímá jen jedna z mála, které se to povedlo. Jistá Clara Bow. Tato herečka totiž od mužů neznala slovo "ne". A tak, když jí ho Bela řekl, nedokázala se s tím smířit. Nasadila všechny své ženské zbraně. Nakonec tedy zažila úspěch. To když ho přesvědčila, aby svou dovolenou strávil v jejím sídle v Renu. Přirozeně s ní. Na ten čas měla velké plány. Dokonce prozradila, že není vyloučen náhlý sňatek.
"Prázdniny" se ale nějak nevydařily. Již za dva dny se totiž Clara vrátila. Prý otřesená, vyděšená a vzteky nepříčetná. Čím to vysvětlila se píše třeba v pamětích jejího kolegy a přítele Jacka Oakiea, jejichž část je přeložena v Knize Nosferatu od Petra Štěpána. Odtud také cituji: "Je to sadistická zrůda! Dopustil se na mně násilí hned druhý den. Ne, se sexem to mělo pramálo společného. Myslím, že mu dělá dobře, když může způsobit krutou bolest. Nedokáže totiž dosáhnout, aby měl čím způsobit rozkoš… Raději bych spala na podlaze, než bych s tím netvorem strávila ještě jedinou chvíli ve společné ložnici." Michael Benson z redakce Vanity Fair se ještě na odchodu dotázal:
"V čem konkrétně je tak jeho úchylka? Bije?"
"Ne. Kouše" zněla stručná šokující odpověď."
Bela dorazil den poté, přičemž jí vrátil klíče od domu a jehlici do kravaty, kterou mu darovala. Jen obraz, též od ní, si nechal. To ji pobouřilo, protože vyobrazoval její nahou postavu. Pohádali se a "pobili". Tedy, Clara Belu poškrábala a ten jí za to uštědřil pořádnou ránu hřbetem ruky. Snad právě na truc za tento incident obraz pověsil ve své šatně, všem na očích.
Veskrze by se mohlo jednat o tuctovou milostnou zápletku, ale něco je tu navíc. Ono prohlášení: "Ne. Kouše".
Novinář Brandon Kelley
Kelley byl zdá se zastáncem Belova upírství již v době Lugosiho života. To dokazuje alespoň jistý článek, jehož překlad čerpám opět z Knihy Nosferatu:
"Jistě si ještě všichni pamatujete dobře na mrazivě hrůzné reklamní snímky, které uváděly do kin legendárního Draculu. Nebylo k nim potřeba žádných pochmurných zřícenin hradu, natož pak litrů krve. K tomu, aby vám po páteři začalo přebíhat ledové chvění, stačilo, aby se kamera v dlouhém detailu upřeně zadívala do tváře hlavního představitele - Bely Lugosiho. Strnulým, lačným pohledem svých podivně světélkujících oči vás přikoval k zemi ještě dřív, než pomalu - výhružně a pomalu - v polozvířecí grimase, odhalil své ostré a oslnivě bílé horní zuby. Výrazně přečnívající šelmí špičáky…
Proč? Mnozí z Vás si skutečně - jak již bylo řečeno - na tento sugestivní reklamní snímek pamatují. A většina z Vás při lehce děsivém pohledu na Lugosiho upíří tesáky tiše obdivovala práci filmových maskérů.
Pokud ovšem byly jejich dílem…
Možná ano.
Ale mám-li tomu uvěřit, musel by mi někdo povolaný vysvětlit, proč Bela Lugosi tuto hrůznou rekvizitu poněkud nelogicky používá i ve svém nejnovějším filmu "WHITE ZOMBIE". Proč, když postava doktora Legendra, kterou ztělesňuje, je sice bezcitným zločincem, avšak nade vší pochybnost zcela pozemského původu? Že jste si něčeho takového nevšimli?
Nedívali jste se dost pozorně. Bela "Dracula" si obvykle ve všech snímcích, ale i v civilním projevu dává až úzkostlivý pozor, aby při řeči nebo v úsměvu neukázal horní zuby. Tentokrát však tvůrci "ujeli" hned dvakrát.
Bela neviděl svou denní práci, nebo nebyl dosti opatrný? Poprvé je to zcela kratičce, téměř nepostřehnutelně, na zlomek sekundy. Ovšem podruhé už je to horší. Ve chvíli, kdy Lugosi v dialogu se svým partnerem mírně zakloní hlavu, tak se na pár vteřin zřetelně zablýsknou o dobré 3 až 4 milimetry přesahující upírské špičáky.
Několik mých kolegů se domnívá, že to patří k složitým a ne dost dobře pochopitelným finesám reklamy. Dokonce se prý proslýchá cosi o existenci prapodivné smlouvy mezi Lugosim a společností Universal. Já osobně v existenci takové smlouvy nevěřím a pokládám to za fámy, které výborně poslouží Universalu jako levná, rafinovaná reklama a Lugosimu jako kouřová clona použitelná k zastření pravého stavu věcí a jeho skutečné podoby.
Je pochopitelné, e Universal se tak své hvězdě odvděčuje za nemalé částky, které plynou do pokladny společnosti po kasovních úspěších jeho filmů. To je pochopitelné, ale je to i moudré?
Zastírat fakta tak nepopiratelná mi připadá spíše naivní. Ani přes sebevětší snahu totiž nelze nijak zastínit fakt, že Bela "Dracula" je přinejmenším osobností s nanejvýš prapodivnými fyzickými dispozicemi.
V poněkud nadnesené, ale výstižné formě to vyjádřil scénárista Jay Hammers, když na jednom z volnějších večírků prohlásil:
"V Hollywoodu je veselo. Tady je všechno. Měli jsme tu už opilce i vrahy, hysterky a sebevrahy, ale lycanthropa jsme tady ještě na mou duši neměli!"
zpracoval: BRANDON KELLEY pro "Zelený pokoj"
Ještě jeden jeho článek, tentokráte o hrozícím soudním sporu mezi Belou a jistou garderobiérkou i herečkou Universalu:
"ČERNÝ PETR V RUKOU UNIVERSALU
Černého Petra drží Universal, a to i přesto, že se snaží vzbudit dojem, jakoby ani žádné karty nebyly rozdány. Jenže jsou. A hraje se pěkně naostro. Všechno nasvědčuje tomu, že esa tentokrát Universalu nepřipadnou. A co je ve hře?
Nic menšího než hrozící soudní spor mezi mladičkou, teprve osmnáctiletou garderobiérkou Kathryn Brewsterovou a hereckou hvězdou Universalu, Belou Lugosim. Právníci Universalu bojují jako ranění lvi, jen aby k vlastnímu soudnímu projednávání nedošlo. Je jim totiž víc než jasné, že jim i panu Lugosimu by před porotou začalo být nepříjemně horko. Se zástupci tisku se ovšem tito pánové nehodlají bavit. Novináře patrně povazují za prosťáčky, ochotné uvěřit čemukoli. Například i tomu, že žádný spor neexistuje a cokoli by kdo vyprávěl o tom, co se jednoho pozdního večera přihodilo v šatnách Universalu, patří do říše bajek.
Slečna Brewsterová k nám byla o mnoho vstřícnější, ale z pochopitelných důvodu, na radu svého právního zástupce, nemohla se zveřejněním podrobností očekávaného sporu souhlasit. Soukromá sdělení slečny Brewsterové byla vskutku šokující, přestože byla učiněna jen v náznacích. Oč více ale slečna Kathryn zamlčela, o to výmluvněji hovořil pevně utažený obvaz kolem jejího krku. Například o tom, že Bela "Dracula"pro tentokrát povolil svým zvráceným choutkám přespříliš. O tom, co se děje na přísně privátních večírcích za pevně uzamčenými dveřmi jeho luxusní vily, jsme se již několikrát zmiňovali. O to větším znechucením nás naplnilo zjištění, že podobné excesy a sadistické aktivity jsou Lugosimu trpěny i na místě, na kterém bychom to očekávali nejméně. V domě lady Elinor Glynnové, ctihodné dámy a spisovatelky, která svými pověstnými večírky již tradičně udává společenský tón. Z dobře informovaných zdrojů k nám spolehlivými cestami pronikla jména některých účastnic, jimž jsme se zprvu zdráhali uvěřit. Domníváme se, že několik nositelů zvučných jmen a vysokých postů by udělalo dobře, kdyby sáhlo do svědomí svých paní chotí a slečen dcer."

ZDROJE:
Text - Můj vlastní! ©
Obrázky - www.google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nija Nija | 10. prosince 2007 v 14:29 | Reagovat

Dělán průběžný průzkum, týká se upírů.Nápíšu pár otázek a doufám že mi na ně odpovíte....A celý text mi zašlete na BlackSweetGirls@centrum.cz

1.Věříte na upíry??

2.Jak podle vás vypadá upír?

3.Znáte Nějakého upíra??

4.Chtěli byste být upíry??

5.Zajímate se o upíry??

6.jestli ano....Co mi o nich můžete říct??

7.Je váš příbuzný upír?

8.Četli jste někdy něco o upírech/či snad viděli film??

9.Co a jaký??(odpověd na osmou otázku)

10.Jak myslíte že upír napadá své oběti?

11.Bojí se upír světla?

12.Jaká je vaše oblíbená barva?

13.Barva vašich očí??

14.Může upír žít víc jak sto let...??

15.Jak myslíte že se upír chová??

16.Má upír špičáky??

17.je snad potřeba pít krev ňákou chorobou??

18.Myslíte že je to porfyrie??

19.Kdo byl první upír??

20.Co soudíte o Lilith??

Děkuji za odpovědi, moc mi pomůžete když mi to pošlete na e-mail..(viz 2.řádek odzhora)

Nija

2 Maggie Maggie | 10. prosince 2007 v 20:13 | Reagovat

Tvůj blog je skvělý! Je zajímavý a určitě si ho ve volné chvilce celý přečtu. Jinak díky za odkaz:-(

A jinak k Belovi - myslím si, že upír BYL.

3 Míša Míša | E-mail | Web | 11. prosince 2007 v 21:08 | Reagovat

Maggie - Jé, ahoj! Co ten smutný (naštvaný ?) smajlík?

Jinak moc děkuju za pochvalu, tvůj je taky super! Jenom, proč ho tu neuvádíš?

Nija - Odpovím a pošlu.

4 mikinka mikinka | 17. dubna 2009 v 21:00 | Reagovat

joo asi byl..ale kdyby byl, vyvracuje to jedno tvrzení o upírech..upírem se nestaneš, když tě upír kousne...protože Bela určitě pokousal hodně lidí...a ti se asi upíry nestali, řekla bych...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama