K teorii matematika

3. prosince 2007 v 18:47 | Míša |  Na zasmání
27.10.2006 14:10
Dneska jsem na novinkách našel spot o tom, že se jednomu profesorovi podařilo matematicky vyvrátit existenci upírů. Je to blbost. Ten člověk si nevidí do huby.
Vyvracet existenci věcí, kterým někdo věří pomocí výpočtů je hloupost. Jmenovaný profesor vychází z mocniny 2 a předpokládá, že kdyby počet upírů s mocninou dvou narůstal, brzy by na planetě došli lidé. Na tohle člověk nemusí být profesor, k témuž dospěje každý, kdo se nad tím zamyslí.
Průměrný Evropan si řekne, proč tedy ti hloupí Rumunové věří v upíry, když je to tak jasné? No, když odskočím na chvíli od upírů a místo nich vezmu jakoukoliv pyramidovou hru, zjistím, že stejný matematický důkaz mohu použít i zde, abych komukoliv prokázal, že takhle se zbohatnout nedá, protože by během několika dní došli na zemi investoři. Přesto ti hloupí Evropané na podobné věci stále a dokola věří...
Ale zpátky k upírům. Myslím si, že to s tím vyvracením upírů nebude tak jednoduché. Pro analogii odbočím. Vezměme si třeba takový virus Ebola Zaire. Jedná se o onemocnění, které má 90% úmrtnost, inkubační doba je 4dny až několik týdnů. V místech vypuknutí epidemie se šíří daleko rychleji, než jen s mocninou dvojky měsíčně jako ve výše uvedeném "důkazu". Při aplikaci stejného modelu se dostaneme k tomu, že kdyby existoval virus Ebola Zaire, vymřelo by lidstvo během několika týdnů.
Takže matematicky jsem právě vyvrátil existenci viru, který je poměrně hojně citován a znám nikoliv u pověrčivých obyvatel Rumunského venkova, ale v prestižních vědeckých časopisech.
Mám pravdu já (a profesor) nebo lidé, kteří na upíry/Ebolu věří? Kde je chyba?
Chyba je v aplikaci matematiky na reálný svět. Naše realita totiž není založená na matematice, matematika se snaží jen realitu znásilnit a nacpat jí do přihrádek.
A ještě jeden komentář od původního č.:
27.10.2006 15:41 Joker
Heh, ten matematický důkaz mi připomíná tyhle dva vtipy:
1. Fyzika, biologa a matematika zavřou na měsíc každého do cely a každému dají (zavřenou) konzervu lanšmítu. Po měsíci cely otevřou... v první cele prázdná konzerva a fyzik, tak se ptají jak ji otevřel: "Spočítal jsem sílu a úhel, jakým konzervu hodit proti zdi, aby se rozbila." Ve druhé cele biolog povídá "Podařilo se mi vymutovat plíseň, která rozežrala plechovku"... ve třetí cele je mrtvý matematik a nedotčená konzerva. Zato všude po zdech jsou kamenem vyškrábané výpočty a na jejich konci je "= konzerva je otevřená"

2. Rozdíl mezi inženýrem, fyzikem a matematikem: Představte si, že tito tři spí a v jejich pokoji začne hořet. Inženýr se probudí, zjistí že hoří, vezme kbelík, napustí ho plný vody, uhasí oheň a jde spát. Fyzik se probudí, zjistí že hoří, spočítá si, že na uhašení ohně potřebuje 8,7 litru vody s odchylkou 0,3 litru, napustí do kbelíku 9 litrů vody, uhasí oheň a jde spát. Matematik se probudí, zjistí že hoří, jde ke kohoutku, pustí vodu, zjistí že řešení existuje, zavře vodu a jde spát.

Ono na tom asi bude něco pravdy :o)

Toto není celý článek, ale konkrétně k oné "matematikově teorii" se v něm již více neváže. Jelikož autor začal dále popisovat "upíry létavé" a neznělo to zrovna vážně myšleno, nepokračuji s ním zde.
ZDROJ:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nija Nija | 12. prosince 2007 v 14:43 | Reagovat

mno jo tehle jsem uz cetla je to hezky kdyz se matematikou snazite neco vyvratit a mnohem hezci je ze se vam to snad pokazdy povede...Ale lidi co moc premejsli nikdy v zivote radost nezazijou...Totiz kdyz se kazdej bude stourat v zakonech prirody nakonec z toho nic mit nebude...Dam vam priklad...No nedam...

2 Lothias Lothias | E-mail | 29. ledna 2008 v 16:54 | Reagovat

hmm...psycholog a hypnotizér Darren Brown tvrdí, že víra je o tom, že člověk potlačuje důkazy, které jsou proti jeho víře (ani si to nemusí uvědomovat) a chytá se i nesmyslů, které by mohly jeho víru podpořit. Když se na to kouknu z nadhledu tak Costas Efthimiou má pravdu. Ovšem pouze za předpokladu, že člověk kousnutý upírem se také stane upírem o čemž pochybuji...

ale rozhodně nemá smysl se mu smát a nepodloženě tvrdit že nemá pravdu

3 Temperance Temperance | E-mail | Web | 1. září 2008 v 12:15 | Reagovat

a zbytek lidí by zavolal hasiče :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama